Snart kommer testresultat för luftavfuktare

Den 28 maj kommer det nya testresultat från Energimyndighetens Testlab på 11 luftavfuktare. En luftavfuktare har många användningsområden, bland annat för att förebygga fukt i källare vid byte från oljepanna till bergvärme eller fjärrvärme.
  • Förebygger framtida problem med fukt i källaren när du bytt ut oljepannan till bergvärme eller fjärrvärme.
  • Minska energiförbrukningen och uppvärmningskostnaden i sommarstugan genom att avfukta luften.
  • Vissa modeller kan användas i krypgrunder.
  • Halvera energiförbrukningen genom att torka tvätten med hjälp av en luftavfuktare istället för i en torktumlare.

Vad ingår i testet?
Testet omfattar bland annat luftavfuktarnas effektivitet, kapacitet och energiförbrukning. Andra viktiga egenskaper som ingår är buller och användarvänlighet. Testet visar att det finns stora skillnader mellan de testade modellerna och att en och samma modell fungerar olika bra i olika miljöer.

Två olika tekniker
Det finns två olika tekniker för luftavfuktning, kylning och sorption. Kylavfuktare fungerar bäst där det är varmt och sorption lämpar sig väl för kallare utrymmen. 10 av de testade modellerna är kylavfuktare och en är sorptionsavfuktare.

Lista på testade modeller
Resultatet kommer att publiceras på www.energimyndigheten.se/Tester. Redan nu kan du hitta listan på de testade modellerna på denna sida. Under dagen kommer även foto på modellerna att publiceras.

 

Ytterligare information:  Anders Odell, 08-658 1750, anders...@energimyndigheten.se

Lennart Bodén 016-544 2036
Dela med andra:
Energimyndigheten är en statlig myndighet som arbetar för ett tryggt, miljövänligt och effektivt energisystem.
Besök: Kungsgatan 43
Box 310, 631 04 Eskilstuna
Fakturor: Statens energimyndighet
FE 8 833 26 Strömsund
Telefon: 016-544 20 00
Fax: 016-544 20 99
Organisationsnr: 202100-5000
Allt material på vår webbplats skyddas enligt upphovsrätten. Materialet får inte användas utan vårt tillstånd.