Lista över certifierade energikartläggare

Nedan följer en lista på personer som har certifierats som energikartläggare i Sverige och som därmed är godkända att genomföra energikartläggningar enligt lag (2014:266) om energikartläggning i stora företag. 

Certifierade energikartläggare

Energikartläggare godkända i annat EU-land

Listan uppdateras fortlöpande allteftersom certifieringsorganet, Kiwa Sverige AB, certifierar fler energikartläggare.

Senast uppdaterad 2022-02-28

 

Certifierade energikartläggare

Certnr

Namn

Företag

7460 Adam Krantz Aktea Energy AB
9405 Alexander Centeno Bengt Dahlgren Göteborg AB
7770 Alexandra Johansson Energyse Energitjänster AB
8301 Anders Andersson Fvb AB
7459 Anders Grahl SyAC AB
6231 Anders Lindkvist Inspecta Sweden AB
6123 Anders Salberg ÅF
6317 Anders Tennerhed Anders Tennerhed
6132 Andreas Carlsson Borås Energi & Miljö
9102 Andreas Martinsson Södra Skogsägarna ekonomisk förening
8600 Anna Boss WSP Sverige AB
6131 Anna Sundman Miljöförvaltningen, Energi och Klimat
6175 Anna Tjäder AT Power Svenska AB
7721 Arvid Brandell Sweco Energy AB
6229 Bo Wallander Bureau Veritas Certification AB
6125 Bo Wikensten Aktea Energy AB
6343 Branko Simanic Skanska Sverige AB
6150 Camilla Hjortling  
6192 Chadi Beaini Elkraft Sverige AB
6156 Charlotta Gibrand Aktea Energy AB
6193 Christer Öster Schneider Electric AB
6260 Dan Bäck Energija konsulterande ingenjörsbyrå AB

Certnr

Namn

Företag

7804 Daniel Gustafsson Mölndal Energi AB
7503 Daniel Åkervall Engi AB
6310 Diedrik Fälth Öresundskraft Företagsmarknad AB
6735 Edwin Måradson Dry-it
8604 Elin Blom Systeminstallation i Varberg AB
6234 Emil Borén Sweco Systems AB
6278 Emil Munter Bengt Dahlgren AB
8401 Erik Fiedler-Backhammar Semcon Sweden AB
8404 Erik Jonsson Sweco Systems AB
6151 Erik Ottosson ÅF Infrastruktur AB
8321 Eva Karlsson Stora Boda
8169 Fredrik Finell Ramboll Sweden AB
8170 Fredrik Nordenberg Nordenberg Energikonsult AB
6277 Glenn Adolfsson Installcon
8403 Gustav Sparr Ramboll Sweden AB
6332 Hans Kardell Västfastigheter Västra Götalandsregionen
7367 Helena Engström Incoord Installationscoordinator AB
8361 Henric Dernegård Södra Skogsägarna ekonomisk förening
6157 Henrik Quicklund Wikström VVS-Kontroll AB
6285 Henrik Sandsten Hentec, VVS-Energikonsulten Mälardalen AB
6262 Håkan Alnebratt Majornas Energi & Miljökonsult AB
6189 Håkan Fjäder Enviloop AB
7667 Håkan Hult ÅF-Infrastructure AB
6263 Håkan Karlsson Midroc Electro
6607 Håkan Stenlund WSP Sverige AB
6382 Ida Arvidsson Öresundskraft Företagsmarknad AB
6813 Ildiko Czabala Bravida Sverige AB

Certnr

Namn

Företag

6357

Jakob Morelius

ÅF Infrastructure AB

7668 Jamii Travin 14 energy Eklund & Eklund energideklarationer i Skåne AB
6130 Jarl Ladó J & E Energikonsult AB
7268 Jenny Therning NIRAS Sweden AB
9339 Jens Åkesson Larris WSP Sverige AB
6124 Jesper Olausson Aktea Energy AB
6321 Jimmie Andersson Marklund Solutions AB
6822 Jimmy Angren Navic Energipartner AB
7508 Joakim Holmström Vattenfall Vattenkraft AB
7074 Joel Forsberg MTR
6782 Joel Kröjs ÅF-Infrastructure AB
6121 Joel Söderberg Gävle Energi AB
7006 Joel Österqvist Holmen Paper AB
6629 Johan Svensson Peab Sverige AB
6362 Johan Tavast ÅF-Infrastructure AB
7372 Johannes Bergwaahl AB Franska Bukten
6299 Johannes Drewitz Riksbyggen
6533 Johannes Kaddoumi Termoenergi Norge AS
7850 Jonas Johansson 14 energy Eklund & Eklund energideklarationer i Skåne AB
6147 Jonas Rudling Pidab AB
9208 Jonas Smedman Fastighetssnabben AB
6316 Jonas Ternström Energy Concept in Sweden AB
6144 Jonas Vedjeland ÅF Infrastruktur AB

6359

Jonas Wallenskog

Coor Service Management AB

7458 Josep Termens

CIT Energy Management AB

6268 Jörgen Hurtig BSV Arkitekter & Ingenjörer AB
7934 Jörgen Wallin Energum Energipartner AB
6322 Katrine Lind ÅF-Infrastructure AB
6269 Kerstin Lundvik Miljöförvaltningen, Energi och Klimat
6148 Kjell Levin Energibyrån Q AB
7308 Kjell Jacobsson Eurocon Engineering AB
8362 Klas Ekelöw Coor Service Management AB
7356 Klas Norrstig Coor Service Management AB
7337 Kristin Skog Rejlers Energiprojekt AB
6836 Kurt Möller WSP Environmental

Certnr

Namn

Företag

6385 Lennart Frisch Agenda Enviro AB
9268 Linda Fredriksson Elkraft Sverige AB
6187 Linus Eriksson Greencon Energi   & miljö AB
6133 Magnus Hedin Greencon Energi & miljö AB
7384 Magnus Rylander Öviks Energi AB
8325 Magnus Stjerndahl Aktea Energy AB
6275 Magnus Törnman Energibyrån E AB
9096 Malin Ahlin Kadesjös Ingenjörsbyrå AB
6365 Malin Nilsson Systeminstallation i Varberg AB
6388 Maria Hyborn Projektengagemang Energi & Klimatanalys AB
6185 Marika Andersson Aktea Malmö AB
6226 Markus Persson Energiprojekt E&S AB
6286 Martin Bringner Sweco Systems AB
6168 Martin Claesson MCK Energiteknik AB
8168 Martin Karlsson AirSon Engineering AB
6166 Martin Schmitz Ömangruppen Svenska AB
8969 Mats Ryberg Arla Foods AB
8223 Mats Åström Aktea Stockholm AB
7772 Mattias Andersson ÅF Infrastructure AB
6135 Mattias Jonsson Indlast AB
7771 Michael Johansson Ramboll Sverige AB
6145 Mikael Fromell Ramböll Sverige AB
7831 Mikael Skillbäck Sweco Systems AB
9051 Minoo Blomgren WSP Sverige AB
6324 Miriam Johansson Bilfinger Industrial Services

Certnr

Namn

Företag

7357 Niklas Eriksson Umeå Energi AB
8242 Niklas Holth Toveks Förvaltning
6429 Nils Cnattingius TEQC AB
8300 Nils Norlander ÅF-Infrastructure AB
6344 Ola Andersson Siemens AB
6977 Oskar Jakobsson Coor Service Management AB
6128 Oskar Lundström Skellefteå Kraft
6821 Per Lindh Navic Energipartner AB
6288 Per-Erik Stålhandske Green Consulting AB
7152 Peter Fagerström Stockholm Cooling AB
6323 Peter Karlsson Aktea Göteborg
6169 Peter Möllerberg Climat 80 AB
9400 Péter Puzsar Raksystems Dry-IT AB
6122 Peter Söderblom Mälarenergi AB
6333 Pierre Kadin ÅF-Infrastructure AB
6195 Pontus Frygner Bengt Dahlgren AB
6140 Pontus Halldin

WSP AB

7149

Rasmus Westin

 

Skanska Sverige AB

9370 Reidar Selling Structor VVS Konsulter i Norr AB

7935

Rickard Berg

Rickman Energy

8243

Richard Hållbus

Ömangruppen Svenska AB

8320

Richard Thygesen

Aktea Energy AB

8599

Rikard Edland

CIT Industriell Energi AB

7720

Rikard Johansson

Mälarenergi AB

7383 Robert Linder Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
6886 Robert Werner Systeminstallation AB
6274 Robin Kairis Coor Service Management AB
6417 Roland Dahlström Scania Industrial Maintenance AB
7769 Sandra Vatn Elajo El & Energiteknik AB/Omkostnad
8341 Sara Espert WSP Sverige AB
6164 Seth Bengtsson Sweco Systems AB
6190 Stefan Anundi Bengt Dahlgren Stockholm AB
6325 Stefan Heyne CIT Industriell Energi AB
6119 Stefan Jonsson Kraftringen 
7091 Sven Detterberg Invis AB
6266 Sven-Olof Söderberg Tranås Energi AB
6326 Sören Grönlund Norconsult AB

Certnr

Namn

Företag

7470 Tobias Andersson Rejlers Energiprojekt AB
6136 Tobias Berge Sweco Systems AB
6304 Tobias Bergman Helenius Ingenjörsbyrå AB
7529 Tom Karlson Stora Enso AB
7402 Tomas Edenor ÅF-Infrastructure AB
6118 Tomas Johansson Energirespons
6162 Tomas Nilsson TWN Energy Management AB
6117 Tomas Söderlund Sweprocon AB
8167 Tommy Elfström Oktopal AB
6267 Tommy Grahn Inspecta Sweden AB
6153 Tommy Roos Sweco Systems AB
6142 Ulf Järnberg Bengt Dahlgren Stockholm AB
6186 Viktor Mannikoff ÅF Infrastruktur AB
7340 Åsa Thurin Energimyndigheten

 

Tillbaka till certifierade energikartläggare i Sverige

Energikartläggare godkända i annat EU-land

Nedan följer en lista på personer som har godkänts för att genomföra energikartläggningar i ett annat EU-land. Dessa personer har även rätt att genomföra energikartläggningar i Sverige. Listan uppdateras allteftersom Energimyndigheten tar emot och godkänner ansökningar.

Namn

Företag Godkännande instans Nummer Giltighetstid Land
Alan Asbury CLS Energy (Consultancy) Ltd Energy Institute 0043209 24/11 2023 Irland
Alan Kiff AECOM BAFA 211567 N/A Tyskland
Andreas   Hothan EE Energy Engineers GmbH BAFA 206765 N/A Tyskland
Andreas   Ziolek EE Energy Engineers GmbH BAFA 207863 N/A Tyskland
Benjamin   Will Schneider Electric GmbH BAFA 208011 N/A Tyskland
Björn Nilsson Bengt Dahlgren Syd AB Bureau Veritas A/S E-128 B N/A Danmark
Cartsen Lind Lind Consult

Teknologisk Instituts, Registreringsordningen for energisynskonsulenter

E-105 A N/A Danmark
Esa Koivisto BE Group Oy Ab Energiavirasto/ Energimyndigheten EV221 8/6 2022 Finland
Florian Dubisch  ifes GmbH BAFA BAFA 201370 N/A Tyskland
Harald Karlsen Harald Karlsen Rådgivning Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E-121B N/A Danmark
Harry   O’Farrell Energy Services Ltd Association of Energy Engineers 90307 31/12 2021 Irland
Heidi   Nevalainen Enegia Consulting Oy Finnish Energy Authority 2119, EV38 9/4 2022 Finland
Ignacio   Bedoya Schneider Electric Energy & Sustainability Services BAFA 205646 N/A Tyskland
Jaakko   Jääskeläinen ÅF Consult Oy Finnish Energy Authority EV61 8/4 2022 Finland
Jacob Sten Petersen  MOE A/S Registrerings- ordningen for energikonsulenter (ENERGISYN) E 111-B N/A Danmark

Janusz Nojman

IKEA Industry Lubawa

N/A

N/A

N/A

Polen
Jari Pietiläinen Nokian Tyres Oyj Finnish Energy Authority/ Energiavirasto EV284 1/10 2022 Finland
Johannes Overgaard NIRAS A/S Registration Scheme for Consultants Denmark E-022B N/A Danmark
Jonas Lassen Verdo Go Green A/S Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E-0104 A 31/12 2026 Danmark
Joni Tolonen Granlund Consulting Oy Finnish Energy Authority EV503 31/12 2025 Finland
Jukka Akselin Enegia Consulting Oy Finnish Energy Authority L641, Finska Energi- myndigheten 503/842/2015 8/4 2022 Finland
Jyrki V. Mattila Kemira Oyj Energiavirasto EV346 16/11 2022 Finland

Namn

Företag

Godkännande instans

Nummer

Giltighetstid

Land

Kari Kunnari Neste Jacobs Energiavirasto EV395

19/9 2023

Finland
Karstsen Schulze Thyssenkrupp Materials Service GmbH BAFA 202515 N/A Tyskland
Kim Schoenmaekers

Bloomingfeld Belgium bvba

    N/A Belgien
Lars Moller Kristensen

Niras

Registration Scheme for Consultants Denmark E-127 A N/A Danmark
Lasse Bjerregaard Eniig Energi A/S

Energy audits secretary, Technological Institut

E-139 A N/A Danmark
Laura Beckfeld ifes GmbH BAFA BAFA 225460 N/A Tyskland
Marko Virtanen Gasum Oy Energiavirasto/Energimyndigheten EV424 1/10-2024 Finland
Martina Aalto Granlund Consulting Oy The finnish Energy authority EV430 22/6 2024 Finland
Martin   Schindler EE Energy Engineers GmbH BAFA 212404 N/A Tyskland
Mikel Werner Siemens AG BAFA 205174 N/A Tyskland
Mikko Kuusisto Pöyry Finland Oy Energiavirasto EV410 10/1 2024 Finland
Nicolaj Rotbol Nordisk energirådgivning Registreringsordningen for energisynkonsulenter E.117 B N/A Danmark
Niek van Erk Energy-Check BAFA 208917 N/A Tyskland
Oliver Laquai Bosch Rexroth AG BAFA 206683 N/A Tyskland
Ozan Daldal Siemens AG BAFA 204961 N/A Tyskland
Pasi   Kosonen Schneider Electric Energiavirasto EV116 4/5 2022 Finland
Per Jan Pedersen Energi Nord A/S Registrerings- ordning for Energi-synskonsulenter E-030 A N/A Danmark
Perter   Bonczek Siemens AG BAFA 205046 N/A Tyskland
Peter Johan Bergh Lindersen DNV GL Energy Managers Association (EMA) EDL-AN 224394 N/A Tyskland
Peter Kristensen Viegand Maagoe Energisynssekretariatet Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E 150 B N/A Danmark
Peter Maagoe Petersen Viegand Maagoe Energisynssekretariatet Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E 006 B N/A Danmark
Petr Tluka EE Energy Engineers GmbH BAFA 207501 N/A Tyskland
Päivi Kahelin Canon Oy Energiavirasto / Energimyndigheten – Finland 2412/842/2019 1/10 2026 Finland

Namn

Företag

Godkännande instans

Nummer

Giltighetstid

Land

Rami Hirvelä Havator OY Motiva Oy, Energimyndigheten EV501 24/11 2023 Finland
Simon Juul Nielsen NIRAS Registration Scheme for Consultants Denmark E-0101 A N/A Danmark

Soren Lausen

 

 

SEF A/S

 

 

The registration scheme for Energy Inspection Consultants under the Danish Technological Institute A/S

E-162

 

 

N/A

 

 

Danmark

 

 

Sören Ostenfeldt NIRAS A/S Energy Consultant Secretariat, Danish Technoligical Institute E-129 B N/A Danmark
Thomas Busk Rhode Danish crown Teknologisk Instituts, Registreringsordningen for energisynskonsulenter E-110A N/A Danmark
Tomasz Sliwinski Efektywniej Ministerstwo Transportu, Budownictwa I Gospodarki Wodnej MTBiGM/SE/2774/2012 N/A Polen
Tuomas Helin Granlund Consulting Oy Finnish Energy Authority EV155 4/5 2022 Finland
Ville Nevalinna Neste Jacobs Motiva Oy EV421 10/1 2024 Finland

 

Tillbaka till energikartläggare godkända i annat EU-land

Tillbaka till certifierade energikartläggare i Sverige