Stabil svensk energiförsörjning i fortsatt osäker omvärld

Överenskommelsen om vapenvila mellan USA och Iran utgör en grund för fortsatta förhandlingar. Samtidigt har trafiken genom Hormuzsundet ökat den senaste veckan. Trots en stabil svensk energiförsörjning är omvärldsläget fortsatt osäkert.

Sveriges energiförsörjning bedöms som stabil i nuläget, men påverkas av en orolig omvärld och höga energipriser. Beroende på hur situationen utvecklas kan bedömningen av försörjningsläget snabbt komma att ändras.

– Vi har ett stabilt läge i Sverige, men osäkerheten i omvärlden är fortsatt hög. Därför fortsätter vi att följa utvecklingen noggrant och är beredda att agera om förutsättningarna förändras, säger stabschef Andreas Hornwall på Energimyndigheten.

Stabilt läge för el, gas och drivmedel

Det har inte skett några större förändringar sedan föregående vecka. Försörjningen av drivmedel är fortsatt stabil och det finns i nuläget inga tecken på att det fysiska utbudet i Sverige har påverkats av händelserna i Mellanöstern. Tillgången på bensin och diesel bedöms som god både på kort och lång sikt. Raffinaderierna går på normal kapacitet och inga störningar har rapporterats i råoljeleveranserna.

Även försörjningen av el, liksom värme och kyla, bedöms som stabil. För gas är läget oförändrat och fortsatt stabilt. Den fysiska tillgången på både LNG och rörbunden gas bedöms som god på kort sikt, även om marknaden präglas av höga priser och osäkerhet.

Låg risk för flygbränslebrist under semestern

Flygbränsle är fortsatt det drivmedel där osäkerheten är störst. Prognosen pekar på att leveranser till Sverige väntas fungera relativt normalt i minst en månad framöver. Samtidigt kan den globala konkurrensen om tillgängliga volymer öka därefter.

Bedömningen är att risken för brist på flygbränsle i Sverige är låg under semesterperioden, men läget kan förändras beroende på utvecklingen på den globala marknaden.

Global påverkan driver prisutvecklingen

En betydande andel av världens olja och flytande naturgas transporteras genom Hormuzsundet. Även om trafiken har ökat den senaste tiden innebär det fortsatt osäkra läget en risk för störningar i det globala utbudet.

Den tydligaste effekten av utvecklingen i Mellanöstern är höga och volatila energipriser, särskilt för gas. Ökad global konkurrens om tillgängliga volymer kan på sikt leda till ytterligare prisökningar, vilket påverkar både Europa och Sverige.

Beredskap och åtgärder

Energimyndigheten följer utvecklingen kontinuerligt i nära samarbete med Regeringskansliet, andra myndigheter, internationella aktörer och näringslivet. Regeringen har beslutat att Energimyndigheten ska genomföra en lageravtappning av drivmedel, men åtgärden har ännu inte påbörjats. Vid behov finns möjlighet att införa frivilliga åtgärder för att dämpa förbrukningen. Om tillgången till drivmedel skulle begränsas kraftigt finns även beredskap för att prioritera samhällsviktiga verksamheter.

Energimyndigheten fortsätter att bevaka utvecklingen och publicerar uppdaterade lägesbilder varje vecka.

Nyheter