Elintensiv industri
Om Energimyndigheten registrerar elintensiv industri som kvotpliktig innebär det att företagets elleverantör inte debiterar någon kostnad för elcertifikaten i elpriset.
Eftersom elcertifikatsystemet medför en ökad kostnad för elkunden finns en rätt till avdrag vid beräkning av kvotplikten för registrerade elintensiva industrier. Avdraget gäller el som använts i tillverkningsprocessen. Elintensiv industri har rätt till detta avdrag för att deras konkurrenskraft inte ska försämras jämfört med konkurrenter i andra länder.
En elintensiv industri definieras i lagen om elcertifikat som:
Ett företag i sin helhet eller en del av ett företag som utgör en egen verksamhet eller verksamhetsgren, där det
- bedrivs och under de senaste tre åren har bedrivits industriell tillverkning i en process i vilken det använts i genomsnitt minst 190 megawattimmar el för varje miljon kronor av förädlingsvärdet av den elintensiva industrins produktion, eller
- bedrivs ny verksamhet med industriell tillverkning i en process i vilken det används eller beräknas användas i genomsnitt minst 190 megawattimmar el för varje miljon kronor av förädlingsvärdet av den elintensiva produktionen, eller
- bedriver verksamhet för vilken avdrag får göras för skatt på elektrisk kraft enligt 11 kap 9 § 2, 3 eller 5 lagen (1994:1776) om skatt på energi (LSE).
Hur vet jag om företaget kan registreras som kvotpliktigt?
Det är företagets elanvändning i tillverkningsprocessen och förädlingsvärdet för det senaste året eller tre senaste räkenskapsåren som är avgörande för om ett företag kan registreras som elintensiv industri. Om ett beslut om registrering sker ska Energimyndigheten ompröva beslutet varje år eller vart tredje år.
Vad innebär en registrering av elintensiv industri som kvotpliktig??
En registrering som elintensiv industri innebär, förutom möjligheten till sänkta elkostnader genom undantaget från kvotplikten, också samma skyldigheter för företaget som för övriga kvotpliktig i elcertifikatsystemet. Företaget ska årligen deklarera sin elanvändning och sitt undantag från kvotplikten till Energimyndigheten, inneha elcertifikat för den el som inte är undantagen kvotplikt och se till att rätt antal elcertifikat finns på certifikatkontot den 1 april varje år då annulleringen av elcertifikat sker.
Via länk till höger kan du ladda ner ansökningsformulär för elintensiv industri och anvisningar.
Mer information om elintensiva företag i elcertifkatsystemet
Befrielse från deklarationsskyldigheten
Nystartad verksamhet
Uppdelning av företag
Vad är förädlingsvärde?