50 miljoner till klimatpolitisk forskning
Energimyndigheten ökar nu kraftigt insatserna på klimatforskningsområdet. För perioden 1 juli 2006 – 30 juni 2010 avsätts 50 miljoner kronor till programmet ”Internationell klimatpolitik”, vilket innebär i genomsnitt 12,5 miljoner kronor årligen.
– Klimatfrågan är global och det krävs internationell samverkan för att komma tillrätta med klimatproblemen, det räcker inte med enbart nationella åtgärder även om sådana också är viktiga. Kunskap om marknadsbaserade mekanismer och styrmedel är viktigt för arbetet med framtida klimatöverenskommelser. Det är därmed naturligt att Energimyndigheten nu förstärker insatserna för klimatpolitisk forskning, säger Generaldirektör Thomas Korsfeldt i en kommentar.
Forskningsprojekten inom programmet förväntas liksom tidigare främst bedrivas vid ett flertal svenska universitet, av forskargrupper inom teknik, energi- och miljösystemanalys, ekonomi och juridik m.m.
En utomstående utvärdering av de tidigare forskningsinsatserna visar att forskningen har varit av hög relevans för den internationella klimatprocessen. Utvärderingen rekommenderar vidare att antalet forskargrupper eller projektnätverk begränsas något i förhållande till tidigare programperiod, för att fokusera satsningarna och på så vis optimera resursanvändningen.
Ytterligare information:
Handläggare Kenneth Möllersten 016-544 2094, 070-257 6212,
Enhetschef Bengt Boström 016-544 2081.