Lista över certifierade energikartläggare

Nedan följer en lista på personer som har certifierats som energikartläggare i Sverige och som därmed är godkända att genomföra energikartläggningar enligt lag (2014:266) om energikartläggning i stora företag.

Certifierade energikartläggare

Energikartläggare godkända i annat EU-land

Listan uppdateras fortlöpande allteftersom certifieringsorganet, Kiwa Sverige AB, certifierar fler energikartläggare.

Senast uppdaterad 2019-05-14

 

Certifierade energikartläggare

Certnr

Namn

Företag

6606 Abbas Zarrinpour Hem & Bygg AB
7460 Adam Krantz Aktea Energy AB
6423 Anders Bernestål Andersson & Hultmark
7459 Anders Grahl Sweco Systems AB
6231 Anders Lindkvist Inspecta Sweden AB
6123 Anders Salberg ÅF
6317 Anders Tennerhed Anders Tennerhed
6232 Andreas Andersson Luleå Energi AB
6132 Andreas Carlsson Borås Energi & Miljö
6349 Andreas Stark ÅF Infrastructure AB
6131 Anna Sundman Miljöförvaltningen, Energi och Klimat
6175 Anna Tjäder AT Power Svenska AB
6738 Annika Lind WSP Sverige AB
6880 Annika Mattsson Aktea Malmö AB c/o MEC
6233 Anton Stenvall Umeå Energi AB
6453 Aziz Korki Energiekonomi
6229 Bo Wallander Bureau Veritas Certification AB
6125 Bo Wikensten CIT Energy Management AB
6343 Branko Simanic Skanska Sverige AB
6150 Camilla Hjortling  
6192 Chadi Beaini Elkraft Sverige AB
6156 Charlotta Gibrand ÅF Infrastruktur AB
6265 Charlotte Kullander   Hedblom 4-Enviro Konsult AB
6120 Christer Porsvi Riba AB
6193 Christer Öster Schneider Electric AB
6279 Christian Mårtensson Tyréns
6260 Dan Bäck Energi Triangeln AB
6452 Daniel Brissman Veolia Norden AB
6208 Daniel Ceder Rejlers Energiprojekt AB

Certnr

Namn

Företag

6459 Daniel Engdahl Meisab AB
6170 Daniel Espenkrona Bravida sverige AB
7503 Daniel Åkervall Engi AB
6467 David Wargert ÅF Infrastructure
6310 Diedrik Fälth Öresundskraft Företagsmarknad AB
6159 Ebba Lindencrona Aktea Stockholm
6735 Edwin Måradson Dry-it
6469 Elin Gustavsson Skanska Sverige AB
6439 Elisabeth Celsing Swedavia AB
6234 Emil Borén Sweco Systems AB
6278 Emil Munter Bengt Dahlgren AB
6495 Erik Holmlund Energibyrån nord
6440 Erik Olofsson Augustsson Kontorcenter
6151 Erik Ottosson ÅF Infrastruktur AB
6381 Ewald Lick Sweco Systems AB
6152 Fredrik Jönsson AB Franska Bukten
6484 Fredrik Karlsson Sweco systems AB
6348 Geir Aspelund Norsk Energi
6277 Glenn Adolfsson Sweco Systems
6203 Gustav Larsson Gunnar Karlsen Sverige AB
6332 Hans Kardell Västfastigheter Västra Götalandsregionen
6389 Hans Nordstrand Hans Nordstrand
6264 Helen Dömstedt Marklund Solutions AB
7367 Helena Engström Incoord Installationscoordinator AB
6157 Henrik Quicklund Wikström VVS-Kontroll AB
6285 Henrik Sandsten Hentec, VVS-Energikonsulten Mälardalen AB
6154 Håcan Åström Energiretur i Umeå AB
6262 Håkan Alnebratt Majornas Energi & Miljökonsult AB
6189 Håkan Fjäder Enviloop AB
6694 Håkan Hanson COWI Norge AS
7667 Håkan Hult ÅF-Infrastructure AB
6263 Håkan Karlsson Midroc Electro
6129 Håkan Lindqvist ÅF Infrastruktur AB
6607 Håkan Stenlund WSP Sverige AB
6382 Ida Arvidsson Öresundskraft Företagsmarknad AB
6813 Ildiko Czabala Bravida Sverige AB

Certnr

Namn

Företag

6357

Jakob Morelius

ÅF Infrastructure AB

7668 Jamii Travin 14 energy Eklund & Eklund energideklarationer i Skåne AB
6137 Jan Hamrefors Hamreco AB
6534 Jan Sarac Västfastigheter
6130 Jarl Nilsson J & E Energikonsult AB
6126 Jennie Rodin WSP Sverige AB
7268 Jenny Therning Andersson & Hultmark AB
6387 Jens Penttilä WSP Sverige AB
6124 Jesper Olausson Kraftringen Energi AB
6321 Jimmie Andersson Marklund Solutions AB
6822 Jimmy Angren Navic Energipartner AB
6290 Jimmy Åkerström Ninac Energi AB
7508 Joakim Holmström Vattenfall Vattenkraft AB
7074 Joel Forsberg Postnord Group AB
6782 Joel Kröjs ÅF-Infrastructure AB
6121 Joel Söderberg Gävle Energi AB
7006 Joel Österqvist ÅF Infrastructure AB
6308 Johan Ekman Dry-It AB
6308 Johan Nilsson PQR Consult Sverige AB
6141 Johan Stedt Eon Sverige AB
6629 Johan Svensson Peab Sverige AB
6362 Johan Tavast ÅF-Infrastructure AB
7372 Johannes Bergwaahl AB Franska Bukten
6299 Johannes Drewitz Bengt Dahlgren Göteborg AB
6533 Johannes Kaddoumi Termoenergi Norge AS
6437 Jonas Carlsson ekoPerspektiv i Vadstena AB
6356 Jonas Jung Ramböll Sverige AB
6421 Jonas Lindhe E.ON Värme Sverige AB
6147 Jonas Rudling Pidab AB
6316 Jonas Ternström Energy Concept in Sweden AB
6144 Jonas Vedjeland ÅF Infrastruktur AB
6371 Jonas Wahlman WSP Sverige AB

6359

Jonas Wallenskog

Coor Service Management AB

7307 Jonatan Bonthron

Jonatan Bonthron

7458 Josep Termens

CIT Energy Management AB

6268 Jörgen Hurtig BSV Arkitekter & Ingenjörer AB
6474 Jörgen Persson JTony Energy Consultans
6322 Katrine Lind ÅF-Infrastructure AB
6269 Kerstin Lundvik Miljöförvaltningen, Energi och Klimat
6148 Kjell Levin Energibyrån Q AB
7308 Kjell Jacobsson Eurocon Engineering AB
6303 Kjell-Åke Henriksson JM AB
7356 Klas Norrstig Coor Service Management AB
7337 Kristin Skog Rejlers Energiprojekt AB
6261 Kristoffer Kollberg Sigma Industry East/North AB
6836 Kurt Möller WSP Environmental

Certnr

Namn

Företag

6346 Lars Sjökvist Veolia Nordic AB
6228 Lars-Erik Lindström Vattenfall Services Nordic AB
6227 Lars-Olof Ulin Vattenfall Services Nordic AB
6127 Lasse Viktorsson P2 Energi AB
6191 Leif Johansson E-Analys AB
6385 Lennart Frisch Agenda Enviro AB
6187 Linus Eriksson Greencon Energi   & miljö AB
6139 Lovisa Kojola EMCK Energiteknik AB
6468 Magda Ljunggren Sweco systems AB
6133 Magnus Hedin Greencon Energi & miljö AB
6458 Magnus Rosell Magnus Rosell
7384 Magnus Rylander Eurocon Engineering AB
6230 Magnus Tyrberg WSP Group AB
6275 Magnus Törnman Energibyrån E AB
6365 Malin Nilsson Systeminstallation i Varberg AB
6138 Marcus Wijk Gävle Energi AB
6511 Maria Danestig Norrevo Fastigheter AB
6388 Maria Hyborn Projektengagemang Energi & Klimatanalys AB
6347 Marie Haugen Norsk Energi
6185 Marika Andersson COWI AB
6442 Markus Johansson AirSon Engineering AB
6226 Markus Persson Energiprojekt E&S AB
6286 Martin Bringner Sweco Systems AB
6168 Martin Claesson MCK Energiteknik AB
6166 Martin Schmitz Ömangruppen Svenska AB
6146 Martin Schultz Navic Energipartner 
6235 Mathias Lindqvist Coromatic AB
6441 Matthias Lindberg WSP Sverige AB
6135 Mattias Jonsson Indlast AB
6443 Mattias Westerlund Sweco Systems AB

6358

Michael Hansson

TQI Consult

6280 Miguel Chinita Energi Veritas
6145 Mikael Fromell Ramböll Sverige AB
6163 Mikael Lindqvist Sweco Systems AB
6324 Miriam Johansson Bilfinger Industrial Services

Certnr

Namn

Företag

6155 Niclas Hackfelt EON Försäljning Sverige AB
7357 Niklas Eriksson Umeå Energi AB
6429 Nils Cnattingius

TEQC AB

6344 Ola Andersson Siemens AB
6404

Olof Jönsson

Borlänge Energi AB
6977 Oskar Jakobsson Coor Service Management AB
6128 Oskar Lundström Skellefteå Kraft
6393 Oskar Räftegård SP Sveriges Tekniska Forskning
6438 Oskar Wallgren Ramböll Sverige AB
6188 Patrik Thollander Linköpings Universitet 
6276 Peder Fries SEMCON Sweden AB
6386 Per Brandes Per Brandes
6821 Per Lindh Navic Energipartner AB
6288 Per-Erik Stålhandske Green Consulting AB
6391 Per-Åke Strandsäter EMIL Energi & Miljö
6396 Pernilla Gervind SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut
6297 Peter Dyhre FVB Sverige AB
7152 Peter Fagerström Stockholm Cooling AB
6194 Peter Herau WSP Sverige AB
6323 Peter Karlsson Aktea Göteborg
6501 Peter Loose Caverion Sverige AB
6206 Peter Lundin WSP Sverige AB
6169 Peter Möllerberg Climat 80 AB
6122 Peter Söderblom Mälarenergi AB
6333 Pierre Kadin ÅF-Infrastructure AB
6195 Pontus Frygner Bengt Dahlgren AB
6140 Pontus Halldin

WSP AB

6149

Reinhold Larsson

Energy Concept in Sweden AB

7149

Rasmus Westin

Skanska Sverige AB

7383 Robert Linder Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
6886 Robert Werner Systeminstallation AB
6274 Robin Kairis Coor Service Management AB
6258 Roger Fredriksson EMC 2 analys AB
6417 Roland Dahlström Scania Industrial Maintenance AB
6165 Ronnie Nordström Bemt AB
6167 Sami Shehadeh Rejlers Energiprojekt AB
6372 Senir Jalovicic Familjebostäder i Göteborg AB
6164 Seth Bengtsson Sweco Systems AB
6364 Sonny Andersson WSP Environmental
6190 Stefan Anundi Skellefteå Kraft
6134 Stefan Aronsson CIT Energy Management AB
6158 Stefan Carlsson Gunnar Carlsen Sverige AB
6325 Stefan Heyne CIT Industriell Energi AB
6119 Stefan Jonsson Kraftringen 
6161 Steve Nyström Midroc Electro AB
7091 Sven Detterberg Invis AB
6266 Sven-Olof Söderberg Tranås Energi AB
6326 Sören Grönlund Norconsult AB

Certnr

Namn

Företag

6503 Thomas Linderholm Exengo Installationskonsult AB
6499 Thomas Norrsén IMI EVU AB
7470 Tobias Andersson Rejlers Energiprojekt AB
6136 Tobias Berge Sweco Systems AB
6304 Tobias Bergman Helenius Ingenjörsbyrå AB
6422 Tobias Kjellberg

Pöyry Sweden AB

6143 Tobias Westerdahl Climat 80 AB
7529 Tom Karlson Stora Enso AB
7402 Tomas Edenor Aktea Energy AB
6118 Tomas Johansson Entro AB
6345 Tomas Landén Enerbis AB
6162 Tomas Nilsson TWN Energy Management AB
6117 Tomas Söderlund Sweprocon AB
6267 Tommy Grahn Inspecta Sweden AB
6153 Tommy Roos Sweco Systems AB
6301 Tord Hedgren T Hedgren Energiteknik AB
6296 Torkel Rosenberg Majornas Energi & Miljökonsult AB
6733 Torleif Sandgren Ventilationskontroll Aeolus Ab
6160 Torsten Gille GaviiFormes AB
6259 Tryggvi Nielsen Bjerking AB
6142 Ulf Järnberg Bengt Dahlgren Stockholm AB
6390 Ulrika Malmin Nordic Property Management AB
6186 Viktor Arvidsson ÅF Infrastruktur AB
6473 Åke Berqvist Sweco systems AB
7340 Åsa Thurin Aktea Energy AB

 

Tillbaka till certifierade energikartläggare i Sverige

Energikartläggare godkända i annat EU-land

Nedan följer en lista på personer som har godkänts för att genomföra energikartläggningar i ett annat EU-land. Dessa personer har även rätt att genomföra energikartläggningar i Sverige. Listan uppdateras allteftersom Energimyndigheten tar emot och godkänner ansökningar.

Namn

Företag Godkännande instans Nummer Giltighetstid Land
Adam John Pigott World Fuel Services Ltd Stroma Certification Ltd STRO101139 21-sept-2018 UK
Ahmed BENSAFI Schneider Electric AFNOR 67201, 67202 29-maj-2019 Frankrike
A.J.H van As De Kleijn Energy Consultants & Engineers FedEC 000005 22-okt-2018 Nederländerna
Alan Asbury CLS Energy (Consultancy) Ltd Energy Institute 0043209 N/A UK
Alan Kiff AECOM BAFA 211567 N/A Tyskland
Andreas   Hothan EE Energy Engineers GmbH BAFA 206765 N/A Tyskland
Andreas   Ziolek EE Energy Engineers GmbH BAFA 207863 N/A Tyskland
Andrew   Marsh-Patrick WSP UK Ltd IChemE 80005705 N/A UK
Benjamin   Will Schneider Electric GmbH BAFA 208011 N/A Tyskland
Björn Nilsson Bengt Dahlgren Syd AB Bureau Veritas A/S E-128 B N/A Danmark
Cesar   Nuez Campos TÜV Rheinland EVO 3454 31-dec-2018 Spanien
Cartsen Lind Lind Consult

Teknologisk Instituts, Registreringsordningen for energisynskonsulenter

E-105 A N/A Danmark
Eamon O'Donovan Rockwell Automation PEMS EMEA Asssociation of Energy Engineers 90308 31-dec-2018 UK
Elli Ikonen Enegia Consulting Oy Motiva Oy 2012,KK136 23-sept-2019 Finland
Esa Koivisto BE Group Oy Ab Energiavirasto/ Energimyndigheten EV221 8-jun-2022 Finland
Gilles Thevenet Gitec Development SAS  AFNOR 19804 18-jan-2020  Frankrike
Harald Karlsen Harald Karlsen Rådgivning Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E-121B N/A Danmark
Harry   O’Farrell Energy Services Ltd Association of Energy Engineers 90307 31-dec-2018 UK
Heidi   Nevalainen Enegia Consulting Oy Finnish Energy Authority 2119, EV38 09-apr-2022 Finland
Ignacio   Bedoya Schneider Electric Energy & Sustainability Services BAFA 205646 N/A Tyskland
Jaakko   Jääskeläinen ÅF Consult Oy Finnish Energy Authority EV61 08-apr-2022 Finland
Jacob Sten Petersen  MOE A/S Registrerings- ordningen for energikonsulenter (ENERGISYN) E 111-B N/A Danmark

Janusz Nojman

IKEA Industry Lubawa

N/A

N/A

N/A

Poland
Jari Pietiläinen Nokian Tyres Oyj Finnish Energy Authority/ Energiavirasto EV284 01-okt-2022 Finland
Joanna Southernwood Carbon Minded Limited

Chareted Institute of Building Services Engineers

ESOS194320 31-aug-2018 UK
Johannes Overgaard NIRAS A/S Registration Scheme for Consultants Denmark E-022B N/A Denmark
Jonas Lassen Verdo Go Green A/S Registreringsordningen for Energisynskonsulenter E-0104 A 31-dec-2026 Danmark
Joni Tolonen Granlund Consulting Oy Finnish Energy Authority EV503 31-dec-2025 Finland
Jukka Akselin Enegia Consulting Oy Finnish Energy Authority L641, Finska Energi- myndigheten 503/842/2015 08-apr-2022 Finland
Jyrki V. Mattila Kemira Oyj Energiavirasto EV346 16-nov-2022 Finland

Namn

Företag

Godkännande instans

Nummer

Giltighetstid

Land

Kari Kunnari Neste Jacobs Energiavirasto EV395

19-sep-2023

Finland
Karstsen Schulze Thyssenkrupp Materials Service GmbH BAFA 202515 N/A Tyskland
Kim Schoenmaekers

Bloomingfeld Belgium bvba

    N/A Belgien
Lars Moller Kristensen

Niras

Registration Scheme for Consultants Denmark E-127 A N/A Danmark
Lasse Bjerregaard Eniig Energi A/S

Energy audits secretary, Technological Institut

E-139 A N/A Danmark
Martina Aalto Granlund Consulting Oy The finnish Energy authority EV430 22-06-2024 Finland
Martin   Schindler EE Energy Engineers GmbH BAFA 212404 N/A Tyskland
Matthew Gitsham AECOM Limited CIBSE - ESOS ESOS 137848 31-08-2020 England, Wales
Mikel Werner Siemens AG BAFA 205174 N/A Tyskland
Mikko Kuusisto Pöyry Finland Oy Energiavirasto EV410 10-jan-2024 Finland
Neil Hadden Hurley Palmer Flatt CIBSE Certification Ltd ESOS 101101 31-aug-2019 UK
Nicolaj Rotbol Nordisk energirådgivning Registreringsordningen for energisynkonsulenter E.117 B N/A Danmark
Niek van Erk Energy-Check BAFA 208917 N/A Tyskland
Oliver Laquai Bosch Rexroth AG BAFA 206683 N/A Tyskland
Ozan Daldal Siemens AG BAFA 204961 N/A Tyskland
Paddy Pope WSP Parsons Brinckerhoff Energy Institute 33622 N/A UK
Pasi   Kosonen Schneider Electric Energiavirasto EV116 04-maj-2022 Finland
Per Jan Pedersen Energi Nord A/S Registrerings- ordning for Energi-synskonsulenter E-030 A N/A Danmark
Perter   Bonczek Siemens AG BAFA 205046 N/A Tyskland
Peter Johan Bergh Lindersen DNV GL Energy Managers Association (EMA) LA 170006 15 nov 2020 UK
Petr Tluka EE Energy Engineers GmbH BAFA 207501 N/A Tyskland

Namn

Företag

Godkännande instans

Nummer

Giltighetstid

Land

Sara Clenshaw WSP Parsons Brinckerhoff Energy Institute 60152 N/A UK
Simon Juul Nielsen NIRAS Registration Scheme for Consultants Denmark E-0101 A N/A Denmark
Sören Ostenfeldt NIRAS A/S Energy Consultant Secretariat, Danish Technoligical Institute E-129 B N/A Danmark
Thomas Busk Rhode Danish crown Teknologisk Instituts, Registreringsordningen for energisynskonsulenter E-110A N/A Danmark
Tuomas Helin Granlund Consulting Oy Finnish Energy Authority EV155 4-maj-2022 Finland
Ville Nevalinna Neste Jacobs Motiva Oy EV421 10-01-2024 Finland
Zdenek   Kopecky Scanenergi Solutions A/S Elmhurst Energy EES/ 017355 N/A UK

 

Tillbaka till energikartläggare godkända i annat EU-land

Tillbaka till certifierade energikartläggare i Sverige