Webbinarium om IEA:s senaste rapporter och framtidsspaningar inom värmepumpar

Digitalt
29 oktober 2026
09:30-11:00

Välkommen till ett digitalt seminarium där International Energy Agency, IEA presenterar de nyligen publicerade rapporterna Heat Pump Monitor 2026 och Heat Pump Taxonomy.

Värmepumpar utgör en nyckelteknik i omställningen till en resilient, flexibel och fossilfri värme- och kyla sektor, och för industrins energiomställning. Sverige har länge haft en ledande position inom området – från forskning och innovation, till vår höga marknadsmognad och unika leverantörsvärdekedja av värmepumps- och komponenttillverkare. Exportpotentialen är betydande och bara inom Europa väntas antalet installerade värmepumpar behöva öka till 60 miljoner till år 2030.

Om webbinariet

Heat Pump Monitor är den första publikationen som samlar all IEA:s analys om värmepumpar på ett och samma ställe. Rapporten belyser globala och regionala marknadstrender, teknisk innovation och policyutveckling, samt analyserar hur en ökad användning av värmepumpar påverkar energisäkerhet, kostnader och industrins konkurrenskraft.

Under webbinariet deltar även en panel av beslutsfattare, industriaktörer och experter och för att diskutera värmepumparnas roll för stärkt energisäkerhet och hur den senaste utvecklingen påverkar marknadsutsikterna. Från Sverige medverkar Martin Forsén, Director of International Affairs på NIBE och panelen följs av en frågestund.

Det erbjuds även ytterligare ett webinar tillfälle samma eftermiddag kl. 17.00–18.30.

Anmälan: eftermiddagens session

Energimyndighetens roll

Energimyndigheten samfinansierar och är engagerad i det internationella sekretariatet för värmepumpsteknik inom IEA, The Heat Pump Centre (HPC), som är placerat på RISE (Research Institutes of Sweden) i Sverige. Andra IEA tekniksamarbeten med anknytning till värme- och kyla där Energimyndigheten deltar är The Energy Storage Technology Collaboration Programme (ES TCP) och IEA Technology Collaboration Programme on District Heating & Cooling (IEA DHC). Syftet med Sveriges deltagande är att sprida svenskt kunnande, som på sikt främjar export av svensk energiteknik, och att lära av andra.