Det finns förutsättningar för ett tidigare avslut av elcertifikatsystemet
Energimyndigheten bedömer att det är möjligt att avsluta elcertifikatsystemet före 2035, och att ett avslut i så fall bör förenas med en möjlig kompensation till producenter.
Elcertifikatsystemet infördes i Sverige 2003 med syftet att bidra till utbyggnaden av förnybar elproduktion. Sedan 2012 är marknaden gemensam med Norge. Det samlade målet för Sverige och Norge var att systemet skulle bidra till totalt 46,4 TWh förnybar elproduktion till 2030, vilket uppnåddes redan i mars 2021.
– Elcertifikatsystemet har på ett kostnadseffektivt sätt bidragit till utbyggnaden av förnybar elproduktion i Sverige. Men de senaste åren har kostnaderna för systemets drift inte stått i proportion till det stöd som ges till många producenter. Systemet kostar att administrera för samtliga aktörer och kostnaden betalas i slutändan av elkunden, säger Zinaida Kadic, enhetschef på Energimyndigheten.
Målet med systemet är alltså uppnått och ingen ny elproduktion har tillkommit efter införandet av stoppdatumet för nya anläggningar. Det tillsammans med att flera aktörer upprepade gånger har föreslagit ett tidigare avslut, har lett till att regeringen gett Energimyndigheten i uppdrag att utreda förutsättningarna för ett tidigare avslut av elcertifikatsystemet. Utredningen fokuserar på om och hur systemet skulle kunna avslutas och vilka konsekvenser det skulle få.
Idag lämnas utredningen över till regeringen som avgör hur frågan ska hanteras vidare.
Lämpligast att avsluta systemet med möjlig kompensation
Energimyndigheten konstaterar att det är juridiskt möjligt att avsluta elcertifikatsystemet tidigare än 2035, genom en ändring av lagen om elcertifikat. Det lämpligaste alternativet är att avsluta med möjlig kompensation. En kompensation bör finansieras av staten och syftar till att kompensera producenter för en möjlig intäkt från framtida tilldelning av elcertifikat. Den totala kompensationssumman beräknas uppgå till mellan 13 och 39 miljoner kronor. Hur stor kompensationssumma som kan betalas ut per koncern begränsas av EU:s regler om statsstöd.
– Vi bedömer att det är samhällsekonomiskt motiverat att avsluta systemet i förtid med möjlig kompensation. I vår utredning har vi utgått från att ett avslut tidigast kan ske 2028, förutsatt att ett beslut fattas under 2026. Systemet kan även avslutas senare, men den samhällsekonomiska besparingen minskar då för varje år som går, säger Linnea Tåkvist, som är ansvarig för uppdraget på Energimyndigheten.
Systemet kan drivas vidare till 2035 – men inte utan risker
Det är även möjligt att driva elcertifikatsystemet vidare till 2035, men Energimyndigheten bedömer att det finns flera risker och utmaningar med en fortsatt drift.
Riskerna drabbar framförallt elkunder, genom att de i huvudsak fortsätter betala för systemets administration. Om en betydande mängd producenter väljer att lämna systemet till följd av låga nettovinster kan det även orsaka prisvolatilitet som påverkar elkundens kostnad och systemets kostnadseffektivitet.
För att kunna säkerställa en fungerande marknad till 2035 kan behov finnas för ytterligare verktyg och uppgifter för Energimyndigheten, vilket kan innebära ökade kostnader för staten.
Det förekommer även ett visst missnöje med systemets prisutveckling och stödnivå. En fortsatt drift till 2035 kan därför inte garanteras bevara förtroendet för systemet.
Om uppdraget
Elcertifikatsystemet är ett marknadsbaserat stödsystem med syfte att öka produktionen av förnybar el på ett kostnadseffektivt sätt. Systemet infördes i Sverige 2003 och sedan 2012 är elcertifikatmarknaden gemensam med Norge.
Energimyndigheten fick i december 2024 i uppdrag av regeringen att utreda förutsättningarna för ett tidigare avslut av elcertifikatsystemet, innan planerat slutdatum 2035. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) fick motsvarande uppdrag och myndigheterna har fört dialog under uppdragets gång. En eventuell förändring av elcertifikatsystemet behöver ske i överenskommelse mellan Sverige och Norge.
 
                        
    
                            
