Sverige och Kanada stärker samarbetet inom grön teknik och innovation

Sverige och Kanada fördjupar samarbetet inom grön teknik genom ett nytt partnerskap. Sweden Canada Innovation Days samlar företag och beslutsfattare för att skapa affärsmöjligheter inom elektrifiering och framtidens hållbara industri. Energimyndigheten deltog för att stärka svensk export och utveckla strategiska partnerskap inom dessa områden.

Bilden visar Niclas Carlsson, Energimyndigheten, Raed Kadri, chef för OVIN vid OCI Claudia Krywiak, VD och koncernchef, OCI. Foto: Charles Mercier

Kanada är en växande marknad för grön teknik med ambitioner inom fossilfri energi vilket omfattar stora satsningar inom elektrifiering, batterilagring och hållbar industri. Svenska företag har starka erbjudanden inom dessa områden, särskilt inom elektrifiering, AI och energieffektivisering.

Dessa gemensamma styrkor skapar förutsättningar för att stärka säkerhet och konkurrenskraft, med Kanada som en strategisk bro mellan Europa och Nordamerika. För att skapa nya affärsmöjligheter och fördjupa samarbetet mellan länderna arrangerades Sweden Canada Innovation Days den 19 november i Ottawa.

Årets tema var försvar och säkerhet, avancerad teknologi och elektrifiering, som ligger helt i linje med Sveriges prioriteringar. Över 200 representanter från näringsliv, offentlig sektor och akademi deltog för att identifiera gemensamma utmaningar och hitta gemensamma lösningar som kan påskynda innovation och den gröna omställningen.

Vi stärker Sveriges exportkraft

Energimyndigheten är tillsammans med Vinnova medfinansiär till initiativet och verkar för att bidra till Sveriges utrikeshandelsstrategi genom att skapa förutsättningar för flera internationella samarbeten mellan innovativa företag.

Genom att knyta samman innovationssystemen i Sverige och Kanada öppnas möjligheter för gemensamma projekt som bidrar till minskade globala koldioxidutsläpp och ökad konkurrenskraft för svenska företag. Niclas Carlsson, enhetschef på Energimyndigheten, deltog i en paneldiskussion om elektrifieringens utmaningar och möjligheter.

– Elektrifiering är en nyckel för att nå klimatmålen och skapa konkurrenskraftiga lösningar. Genom att koppla samman svenska och kanadensiska innovationsmiljöer kan vi accelerera utvecklingen och öppna nya marknader för svenska företag, säger Niclas Carlsson, enhetschef på Energimyndigheten.

Statsbesök och strategiska partnerskap

Årets evenemang fick extra tyngd genom det officiella statsbesöket i Kanada. Kungaparet deltog tillsammans med två svenska ministrar: Ebba Busch, och Pål Jonson. H.M. Konungen invigde konferensen.

Statsbesöket understryker Sveriges starka engagemang för att utveckla relationerna med Kanada och skapa långsiktiga samarbeten. I samband med besöket undertecknades även ett strategiskt partnerskap mellan Sverige och Kanada.

Framtida samarbeten och affärsmöjligheter

Energimyndigheten har parallellt träffat kanadensiska myndigheter och organisationer för att identifiera framtida partnerskap inom elektrifiering och hållbar mobilitet. På onsdagen 19 november signerades ett Memorandum of Understanding (MoU) med Ontario Centre of Innovation. Avtalet syftar till att främja utbyte inom hållbar mobilitet, elektrifiering och batterivärdekedjan samt att skapa kontakter mellan svenska och kanadensiska aktörer.

– Kanada är ett oerhört spännande land med ambitiösa ambitioner. Vi märker ett stort intresse från svensk akademi och näringsliv att fördjupa kontakterna med Kanada, och att vi har kompetenser som inom många områden kompletterar varandra, säger Martin Fröberg, affärsutvecklare på Energimyndigheten.

Genom dessa insatser bidrar Energimyndigheten till att stärka Sveriges position som en ledande aktör inom grön teknik och innovation. För svenska företag, särskilt små och medelstora, innebär detta en möjlighet att synliggöra sin innovationskraft, knyta värdefulla kontakter och delta i utvecklingen av framtidens hållbara lösningar.

Nyheter