Sverige och Kenya inleder samarbete om utsläppshandel under Parisavtalet

Energimyndigheten och Kenyas miljödepartement har skrivit under ett avtal om samarbete kring utsläppshandel under Parisavtalet. Partnerskapet markerar ett viktigt steg i de båda ländernas strävan att bekämpa klimatförändringarna och uppnå sina respektive klimatmål.

signeringKenya.jpeg

Från vänster: Kabinettsekreterare Dag Hartelius, Energimyndighetens tillförordnade generaldirektör Caroline Asserup, Kenyas ambassadör till Sverige Angeline K. Musili samt statssekreterare Dr Korir Sing’oei. Foto: Magnus Carnwall

Energimyndigheten och Kenyas miljödepartement har varit i dialog om samarbete kring utsläppshandel sedan början av 2024. Efter att ett samarbetsavtal nu har undertecknats blir nästa steg att genomföra utsläppsminskande projekt under avtalet.

– Överenskommelsen med Kenya är vårt fjärde bindande avtal med ett annat land om utsläppshandel under Parisavtalet. Tack vare det innovativa finansieringsverktyg som Parisavtalets artikel 6 erbjuder kan Energimyndigheten bidra till klimatomställningen även utanför Sveriges gränser, säger Sara Sundberg, tillförordnad chef för Klimatavdelningen på Energimyndigheten.

Samarbetet ska öka takten i Kenyas klimatomställning

Sedan millennieskiftet har Kenyas befolkning och BNP ökat kraftigt, vilket lett till att landets energianvändning och utsläpp av växthusgaser har ökat. Kenya har satt upp klimatmål för att reformera energisektorn och stimulera investeringar till utsläppsminskande åtgärder.

– Sverige och Kenya har en lång historia av brett samarbete. Vi ser nu fram emot att stärka vårt samarbete på klimatområdet genom detta avtal. Kenya bedriver en progressiv miljöpolitik och har ambitiösa klimatmål men behöver finansiellt stöd för att öka takten i klimatomställningen. Här finns stora möjligheter för Sverige att bidra, säger Caroline Vicini, Sveriges ambassadör i Kenya.

Energimyndigheten har sedan tidigare etablerat samarbeten med multilaterala aktörer såsom FN:s utvecklingsprogram (UNDP) och Global Green Growth Institute (GGGI) som båda kommer involveras i det fortsatta arbetet i Kenya.

Sedan tidigare har Sverige bindande samarbetsavtal om klimatsamarbete under Parisavtalets regler med Ghana, Zambia och Nepal. Därtill finns samförståndsavtal med Dominikanska republiken, Rwanda och Schweiz.

Nyheter