Guide till ändringar utifrån REDIII
Verksamheter som använder biodrivmedel eller biobränsle som är producerat av skogsbiomassa, inklusive restprodukter från skogsbruk, ska genom sitt kontrollsystem inhämta ett intyg för skogsbiomassan från den som producerat biodrivmedlet eller biobränslet (26 § SFS 2025:588 Förordning om hållbarhetskriterier för vissa bränslen).
Vem räknas som producent?
Med producent avses den som sätter ut biodrivmedlet eller biobränslet på marknaden, till exempel:
- raffinaderiet som tillverkar ett biodrivmedel
- skogsägare som själva avverkar och säljer bränsleved eller grot direkt till en bränsleanvändare
- virkesköpande företag
- som köper stående skog som avverkar och tar ut bränsleved eller grot
- som köper bränsleved eller grot från skogsägare som själva avverkat skogen
Vilka krav ställs på intyget om skogsbiomassa?
Intyg för skogsbiomassa ska innehålla uppgifter om vilken producent som utfärdat intyget (med namn och organisationsnummer), vilken biomassa intyget omfattar och hur länge intyget är aktuellt samt att skogsbiomassan inte kommer från mark som 1 januari 2008 eller senare var:
- urskog,
- gammal skog,
- skog som av en myndighet har konstaterats ha stor biologisk mångfald,
- naturlig och icke-naturlig gräsmark med stor biologisk mångfald,
- hedmark,
- våtmark (som inte längre är våtmark när biomassan skördas), eller
- torvmark (om odling och skörd medför dränering av tidigare odikad mark.
Guide till ändringar utifrån REDIII: Otillåtna områden
Intyget kan utformas på valfritt sätt, så länge det uppfyller kraven på innehåll enligt ovan. Intyget kan exempelvis vara en del i ett avtal eller information på en producents webbplats.
Producenten som utfärdar intyget bör basera detta på någon form av egenkontroll som säkerställer att den skogsbiomassa som intyget omfattar inte kommer från otillåtna områden.
Hur ska intyg om skogsbiomassa hanteras inom kontrollsystemet?
Ett parti ska kunna knytas till ett intyg, men ett intyg kan omfatta väldigt många partier (till och med all skogsbiomassa från en viss producent). Vid årlig rapportering till Energimyndigheten kan ett parti omfatta flera intyg (det vill säga partierna ni rapporterar in behöver inte delas upp utifrån intyg).
Hur ofta en rapporteringsskyldig behöver inhämta ett intyg varierar beroende på hur länge intyget är giltigt. Om ett intyg gäller för en längre tidsperiod så kan det återanvändas.
Behövs intyg om skogsbiomassa om biomassan kommer från ett infrastrukturprojekt?
Skogsbiomassa är biomassa som kommer från skogsbruk. Kommer biomassa från annan verksamhet, exempelvis infrastrukturprojekt eller skötselåtgärder som utförs för att stärka eller bibehålla biologisk mångfald, betraktas det inte som skogsbiomassa. Inte heller restprodukter från skogsindustrier, exempelvis sågspån från ett sågverk, omfattas av kraven om intyg.