Utvecklingen på energimarknaderna har under de senaste veckorna präglats av ett fortsatt oroligt läge i Mellanöstern med blandade nyheter kring exportflöden och fortsatta attacker mot energiinfrastruktur. Samtidigt råder en fortsatt oro på vissa marknader för en alltmer utmanande utbudssituation.
Priset på frontmånadskontraktet (M+1) för Brentolja har sedan den förra marknadsrapporten ökat med 3,5 procent. Priset har fluktuerat mellan 100 och 107 USD per fat under perioden. Prisrörelserna har bland annat drivits av besked om omfattande lageravtappningar och ökat utflöde från Hormuzsundet, samtidigt som återhämtningen bedöms vara skör och fortsatt känslig för nya angrepp mot energi- och transportinfrastruktur. Den 15 oktober handlades Brent M+1 för 105,92 USD per fat medan WTI M+1 handlades för 97,56 USD per fat.
Efter en period av fallande priser på såväl de europeiska som de asiatiska gasmarknaderna under andra halvan av september har de två första veckorna av oktober präglats av en tydlig prisuppgång, med de högsta priserna på den europeiska gasmarknaden på över tre och ett halvt år. Priset på TTF M+1 stängde den 15 oktober på EUR86,43 per MWh.
Elpriset har under veckan fortsatt variera under dygnen i samtliga elområden. Dygnsgenomsnitten har varit genomgående höga i samtliga svenska elområden. Under torsdagen sjönk priserna något i SE1 och SE2 medan priserna i SE3 och SE4 fortsatt låg på höga nivåer.
Terminskontrakten i Norden har sjunkit tillbaka något eller ligger kvar på samma nivå sedan rekordnivåerna den 14 september, men i Tyskland har de flesta kontrakt ökat ytterligare sedan dess.
Priserna på kol har stigit sedan förra marknadsbrevet och priset på utsläppsrätter har ökat marginellt.
För information om försörjningsläget i Sverige, se Sveriges energiläge.